Magyar Katolikus Lexikon > A > apostolok liturgiája

apostolok liturgiája, mezopotámiai liturgia, Addai és Mari liturgiája: a →káld szertartású katolikus egyház és a nesztoriánus egyház szentmiséje. - A hagyomány szerint →Addai és Mari, Mezopotámia ap-ai állították össze. Jelenlegi formája a 7. sz: alakult ki, azóta nem változott. Részei: 1. előszózat és háromszor szt (→triszágion); 2. átlényegülés; 3. különféle kérelmek; 4. →epiklészisz; 5. áldozás. A →diamperi unió óta az átlényegülés szavait az epiklészisz után mondják. Az ~nak még 2 →anaforája keletkezett. Az egyiket →Mópszvesztiai Theodoroszról, a másikat →Nesztorioszról nevezték el. Az ~t a →káld nesztoriánus szertartás követői egyes ünnepek és böjti napok kivételével végzik, a kat-ok pedig minden nap használják. P.I.

Lippay 1934:149. - K-i Egyh. 1937:233. (Henry Josef: A malabár egyh. és a Szt Euch.)